تبلیغات
بهترین های جهان - سیاه یا سفید»


هر چیز كه دل به آن گراید گر جهد كنی به دستت آید ((نظامی))
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

سیاه یا سفید»

نوشته شده توسط:نادر
پنجشنبه 29 دی 1390-11:11 ق.ظ

«
جلد «سیاه یا سفید»
تک‌آهنگ اثر مایکل جکسون
از آلبوم خطرناک
پخش ۱۱ نوامبر ۱۹۹۱
‎۲۰ آبان ۱۳۷۰
ضبط ۱۹۹۰
سبک هارد راک، راک، رقص، رپ
زمان ۴:۱۸ (نسخهٔ آلبوم)
۳:۲۱ (نسخهٔ رادیویی)
ترانه‌سرا مایکل جکسون
بیل بوترل (رپ خوانی)
تهیه‌کننده مایکل جکسون
بیل بوترل
گواهی‌نامه طلا، پلاتین دوگانه، پلاتین
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های مایکل جکسون
سرعت فریبنده
(۱۳۶۸)
سیاه یا سفید
(۱۳۷۰)
زمان رو به یاد بیار
(۱۳۷۰)
فهرست آهنگ‌های خطرناک
دنیا را نجات بده
(۷)
سیاه یا سفید
(۸)
او کیست
(۹)

سیاه یا سفید (به انگلیسی: Black or White) اولین تک‌آهنگ از ۸امین آلبوم استودیویی هنرمند فقید، مایکل جکسون با نام «خطرناک» است. این ترانه به عنوان پرفروشترین ترانهٔ دههٔ ۹۰ میلادی قلمداد می‌شود. آهنگ سیاه یا سفید، ادغامی از سبک‌های هارد راک، رقص و رپ است و از کارهای موفق جکسون می‌باشد که با فروش ۵ میلیون نسخه، پرفروشترین تک‌آهنگ راک تا به امروز می‌باشد. این ترانه در تمام جداول مهم جهان به جزء هلند، رتبهٔ ۱ را به دست آورد. سیاه یا سفید در کشور هلند در رتبهٔ ۳ قرار گرفت.

مایکل در ترانهٔ سیاه یا سفید تبعیض‌نژادی را محکوم می‌کند و وحدت نژادها طلب می‌کند. موزیک ویدئوی این ترانه با هزینهٔ ساخت ۱،۵۰۰،۰۰۰ دلار، از بحث بر انگیزترین ویدیوهای جهان است.

این ترانه توسط جکسون، نوشته، ساخته و تنظیم شد و قطعهٔ رپ را بیل بوترل نوشته‌است. آهنگ سازی آغازی و اصلی توسط اسلش (گیتاریست سابق گروه گانز ان روزز) و بیل بوترل اجرا شده‌است.

محتویات

 [نهفتن

موفقیت در جداول [ویرایش]

ترانهٔ سیاه یا سفید موفق‌ترین تک‌آهنگ آلبوم «خطرناک» است. این ترانه به محض ورود به جدول ۱۰۰ اثر برتر بیلبورد، در رتبهٔ ۳۵ قرار گرفت. در هفتهٔ بعد ناگهان به رتبهٔ ۳ رسید و در هفتهٔ سومش توانست رتبهٔ ۱ را به دست آورد. این صعود ناگهانی باعث شد که این ترانه عنوان «سریع‌ترین صعود از زمان ترانهٔ Get Back بیتلز» را کسب کند. این ترانه به مدت ۷ هفته -تقریبا ۲ ماه- در رتبهٔ نخست بیلبورد ۱۰۰ قرار داشت و تبدیل به موفق‌ترین ترانهٔ دهه‌های ۱۹۷۰، ۸۰ و ۹۰ گردید.

این ترانه بعد از گذشت ۸ سال از انتشارش، در سال ۱۹۹۹ در رتبهٔ ۳۹ ۱۰۰ اثر برتر بیلبورد قرار داشت و عنوان پرفروش‌ترین ترانهٔ دههٔ ۹۰ میلادی را نیز کسب کرد.

موزیک ویدیو [ویرایش]

خلاصهٔ داستان [ویرایش]

در عکس بالا دو تصویر مختلف از این ویدئو را می‌بینید. در عکس دوم سمت راست، بر روی پنجره‌های اتومبیل شعار «هیتلر زنده است» و نشان صلیب شکسته را با دستانش می‌شکند. در عکس سوم شعار تبعیض‌نژادی «کاکا سیاه برو خونت» را می‌شکند. در عکس چهارم شعار «مهاجر فراری مکزیکی بسته» را می‌شکند و در عکس آخر، فرمان ماشین را به طرف نماد گروه تروریستی و نژادپرستی کوکلاکس کلان پرت می‌کند و آن را از بین می‌برد.

در ۱۴ نوامبر ۱۹۹۱ موزیک ویدیوی سیاه یا سفید در ۲۷ کشور جهان بر روی آنتن رفت و ۵۰۰ میلیون نفر به صورت زنده و همزمان به تماشای آن نشستند که سبب شد به پربینده‌ترین ویدیو کلیپ زمان تبدیل شود. کارگردان این موزیک ویدیو همان کترگزدان ویدیو کلیپ تریلر مایکل جکسون، جان لندیس بود. این ویدیو کلیپ با نقش نمایی مکالی کالکین، بازیگر معروف فیلم تنها در خانه (Home Alone) شروع می‌شود. سپس صحنه‌هایی از رقص مردم آفریقایی، تایلندی، سرخ‌پوست‌ها، هندی و روسی نمایش داده می‌شود و جکسون با قرار گرفتن در جمع هر کدام از آن‌ها همانند خودشان می‌رقصد. در اواسط ویدیو جکسون به میان آتشی مجازی می‌رود و در اشاره به «کوکلاکس کلان» فریاد می‌زند: «من از تکه تکه شدن نمی‌ترسم؛ من از هیچکس نمی‌ترسم». در پایان ترانه از تکنیکی استفاده شد که قبل از آن فقط در فیلم‌های «نابودگر ۲» و «ویلو» مورد استفاده قرار گرفته بود. در این روش تصاویری از مردم‌ با نژادهای مختلف در حالی که آهنگ جکسون را می‌خوانند نمایش داده می‌شد که صورت هر یک از این افراد با ظرافتی خاص به یکدیگر تبدیل می‌شد. این نوآوری جکسون بعدها باعث انجام این فناوری گران قیمت در موزیک ویدئوها شد. پس از پایان ترانه، دوربین پلنگ سیاهی را نشان می‌دهد که پس از چند ثانیه به خود جکسون تبدیل می‌شود. سپس به سمت خیابان می‌رود و بدون هیچ آهنگی شروع به انجام حرکات معروف رقص خود می‌کند. در این حین او چندین با به خشتک و شلوار خود چنگ می زند. سپس به سمت یک ماشین و یک مهمانخانه که بر روی آن‌ها جملاتی در رابطه با تبعیض ‌نژادی نوشته شده می رود (برخی از جملات: :«هیتلر زنده است»، «نشان صلیب شکسته»، «کاکا سیاه برو خونت»، «مهاجر فراری مکزیکی بسته» و آیین «کوکلاکس کلان») و شروع به خراب کردن و شکستن آن‌ها می‌کند. در آخر هم دوباره تبدیل به پلنگ سیاه می‌شود و می‌رود.

اعتراضات و سانسور ویدئو [ویرایش]

تنها چند ساعت پس از پخش رسمی این ویدیو کلیپ، تمام شبکه‌های خبری و رسانه‌ای سراسر جهان به نقد و انتقاد از این ویدئو پرداختند و بلافاصله موجی از اعتراضات خانواده‌ها و رسانه‌ها به وجود آمد و رسانه‌ها آن را «جنجالی‌ترین ویدیوکلیپ تمام دوران‌ها» خواندند. جنجال بر سر قسمت پایانی این کلیپ با نام «پلنگ سیاه» بود که تا اندازه‌ای خشونت آمیز بود و به جنجالی جهانی منجر گردید. به ویژه مادران و پدران از آنچه که رسانه‌ها صحنه‌هایی خشونت آمیز و جنسی مربوط به شکستن شیشه‌هایی که بر روی آن‌ها شعار تبعیض‌نژادی نوشته بود و تظاهر مایکل جکسون به استمنا نامیدند، آشفته شده بودند. اما سخنگوی مایکل در رابطه با این موضوع عنوان کرد که مدل رقص مایکل در این قسمت، تعبیر او را از رفتار وحشی و حیوانی پلنگ نمایش می‌دهد. پس از آن مایکل موافقت کرد که این قسمت ۴ دقیقه‌ای را از کلیپ حذف کند. او بیانیه‌ای در این باره منتشر کرد که در از شبکه‌های خبری تمام جهان منتشر شد:

« فکر کردن راجع به این مسئله که کلیپ سیاه یا سفید می‌توانست بر روی رفتارهای کودکان یا بزرگسالان تأثیرات مخربی بر جای بگذارد، آزارم می‌دهد. من همیشه کوشیده‌ام تا الگوی خوبی باشم. بنابراین تغییراتی در این کلیپ ایجاد کردم تا از هرگونه تأثیر منفی بر رفتار هر شخص جلوگیری کرده باشم. من عمیقأ از بابت هر لطمه‌ای که در نتیجهٔ تماشای قسمت آخر کلیپ سیاه یا سفید، متوجهٔ کودکان، والدینشان یا سایرین شد، متأسفم.  »

البته نسخهٔ کامل موزیک ویدئوی سیاه یا سفید در مجموعه ویدیوهای جکسون با نام «برترین‌های ویدئویی - تاریخ» وجود دارد.نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

foot pain
دوشنبه 13 شهریور 1396 06:54 ب.ظ
Hello it's me, I am also visiting this web page daily, this web site is really
pleasant and the viewers are truly sharing good thoughts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر